Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan “Baku Open-2023” beynəlxalq şahmat festivalı “Baku Crystal Hall”-un Mətbuat Mərkəzində baş tutub.
Festivalın bağlanış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov ölkə şahmatının inkişafında Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərinin olduğunu xatırladıb. Yarışın yüksək səviyyədə keçirildiyini bildirən Gənclər və İdman Nazirliyinin İdman şöbəsinin müdiri Elnur Məmmədov qalibləri təbrik edib, onlara gələcək turnirlərdə uğurlar arzulayıb.“Baku Open-2023”ün baş hakimi Faiq Həsənov festivalda 32 qrosmeysterin mübarizə apardığını və bütün qruplarda gərgin idman mübarizəsinin şahidi olduqlarını söyləyib.
Festivalda şahmatçılar reytinqə uyğun olaraq üç qrup üzrə (A, B və C) mübarizə aparıblar. Hər üç qrupda yarış İsveçrə sistemi üzrə 9 turdan ibarət olub.

The international chess festival "Baku Open-2023" dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev took place in the Press Centre of "Baku Crystal Hall".
Speaking at the closing ceremony of the festival, Mahir Mammadov, president of the Azerbaijan Chess Federation and vice-president of the International Chess Federation, reminded of the unparalleled services of Great Leader Heydar Aliyev in the development of chess in the country. Stating that the competition was held at a high level, Elnur Mammadov, head of the Sports Department of the Ministry of Youth and Sports, congratulated the winners and wished them success in future tournaments. Faig Hasanov, the head judge of "Baku Open-2023", said that 32 grandmasters competed at the festival and witnessed intense sports competition in all groups.
At the festival, chess players competed in three groups (A, B and C) according to their ranking. The competition in all three groups consisted of 9 rounds according to the Swiss system.
The first round of the competition started on May 4 at 14:30. The festival ended on May 12.
It should be noted that the total prize fund of the tournament was 55 thousand US dollars. The chess player who won the A group of the competition won 12 thousand US dollars and a specially prepared trophy.