"Atıcılıq Üzrə 53-cü Dünya Çempionatı" açılış mərasimi
15 avqust 2023-cü ildə Bakı Kristal Zalında "Atıcılıq Üzrə 53-cü Dünya Çempionatı" açılış mərasimi baş tutub. Sentyabrın 1-dək davam edən Dünya Çempionatında 101 ölkədən 1239 idmançı iştirak ediləcək. Azərbaycan yarışda 31 idmançı ilə təmsil olunacaq.
Öncə iştirakçı ölkələrinbayraqları nümayiş olunub, ardıncaAzərbaycanmədəniyyətiilə bağlı videoçarxnümayiş etdirilib. Bundan sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı səhnəyə gətirilib və Dövlət Himni səsləndirilib.
Daha sonra Beynəlxalq Atıcılıq İdmanı Federasiyasının (ISSF) bayrağı səhnəyə gətirilib və federasiyanın himni səsləndirilib.
Aılış mərasimində çıxış edən ISSF prezidenti Luçiano Rossi Bakının bir sıra beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Bundan sonra idmançılar məşqçilər və hakimlərin andiçmə mərasimi baş tutub.

Opening ceremony of the "53rd World Shooting Championship"
On August 15, 2023, the opening ceremony of the "53rd World Shooting Championship" was held at the Baku Crystal Hall. The World Championship, which will last until September 1, will be attended by 1239 athletes from 101 countries. Azerbaijan will be represented by 31 sportsmen at the competitions.
First, the flags of the participating countries were shown, then a video about Azerbaijani culture was shown. After that, the State Flag of the Republic of Azerbaijan was brought to the stage and the State Anthem was performed.
Later, the flag of the International Shooting Sports Federation (ISSF) was brought to the stage and the anthem of the Federation was played.
Speaking at the ceremony, ISSF President Luciano Rossi stressed that Baku hosts a number of international competitions. He expressed gratitude to Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva. After that, the swearing-in ceremony for athletes, coaches and judges took place.
The official part of the opening ceremony has ended and there was a transition to the artistic part.