“UNEC Məzun Günü 2023”
Bakı Kristall Zalınında 23 iyun 2023-cü ildə keçirilən təntənəli mərasimdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Məzun Gününün açılışında çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov bu il UNEC-dən 3493-ü bakalavr, 2032-si magistr olmaqla, 5525 tələbənin məzun olduğunu deyib. Rektor məzunları təbrik edərək, onları qarşıda yeni sınaqların gözlədiyini bildirib, bu parlaq gənclərin bütün sınaqların öhdəsindən layiqincə gələrək, uğur qazanacaqlarından əminliyini ifadə edib.
Məzun Günündə iştirak edən Milli Məclis sədrinin müavini Fəzail İbrahimli Məzun Gününün ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə təsadüf etməsini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. Millət vəkili ümummilli liderin təhsil və gənclərə olan qayğısından danışaraq, məzunlara vətəninə, millətinə layiqli vətəndaş olmağı tövsiyə edib.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin Prezidenti Rövşən Nəcəf bir zamanlar təhsil aldığı universitetdə Fəxri məzun kimi iştirak etməkdən qürur duyduğunu bildirib. O, tələbəlik illəri ilə bağlı xoş xatirələrini bölüşərək, məzun olan gəncləri təşəbbüskar olmağa çağırıb.
Sonra UNEC-in Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramının məzunu olan12 tələbəyə həmin universitetin diplomları təqdim olunub. Fransa Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət işləri üzrə müşaviri Çarlz Denier məzunları təbrik edərək, UNEC ilə Fransa universitetləri arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
Məzunların andiçmə mərasimindən sonra UNEC bayrağı III kursu ən yüksək ortalama ilə bitirən (99.26) Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi Sübhan Əlizadəyə təhvil verilib.
Ənənəvi “papaqatma” mərasimindən sonra Məzun Günü əyləncəli proqram ilə davam edərək, məzunlara unudulmaz anlar yaşadıb.

“UNEC День выпускника 2023"
В торжественной церемонии, состоявшейся 23 июня 2023 года в Бакинском Кристальном Зале, помимо руководства вуза приняли участие профессора и преподаватели, выпускники и родители, государственные деятели, члены парламента, зарубежные гости, представители общественности.
На мероприятии прозвучал Государственный гимн, а память шехидов почтили минутой молчания.
Ректор, профессор Адалат Мурадов, выступая на открытии Дня выпускников, сообщил, что в этом году UNEC закончили 5525 студентов, в том числе 3493 бакалавра и 2032 магистра. Ректор поздравил выпускников и сказал, что их ждут новые вызовы, и выразил уверенность, что эти яркие молодые люди успешно справятся со всеми вызовами.
Заместитель Председателя Милли Меджлиса Фазаил Ибрагимли, принявший участие в выпускном вечере, счел знаменательным событием совпадение выпускного дня со 100-летием со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева. Говоря об общенациональной заботе лидера об образовании и молодежи, депутат посоветовал выпускникам стать достойными гражданами своей страны и народа.
Президент Государственной нефтяной компании Азербайджана Ровшан Наджаф сказал, что горд участвовать в качестве почетного выпускника университета, в котором когда-то учился. Он поделился своими теплыми воспоминаниями о студенческих годах и призвал выпускников стать предпринимателями.
Затем 12 студентам, окончившим программу двойных дипломов UNEC с Университетом Монпелье во Франции, были вручены дипломы этого университета. Шарль Денье, советник по вопросам сотрудничества и культуры Посольства Французской Республики в Азербайджане, поздравил выпускников и высоко оценил сотрудничество между UNEC и французскими университетами.
После церемонии приведения выпускников к присяге флаг UNEC был передан студенту Международной школы экономики Субхану Ализаде, окончившему III курс с наивысшим средним баллом (99,26).
После традиционной церемонии «папагатма» Выпускной день продолжился развлекательной программой, подарившей выпускникам незабываемые моменты.