"Best Model of Azerbaijan 2022" yarışmasının final mərhələsi
4 dekabr 2022-ci ildə "Baku Crystal Hall"-un Mətbuat Mərkəzinində "Best Model of Azerbaijan 2022" yarışmasının final mərhələsi keçirilib.
Burada ölkədə gözəllik, model və defile müsabiqələrinin keçirilməsi tarixində ən uzun podium - 60 metr məsafədə inşa edildi. Finalda 14 oğlan və qız iştirak edib. Qonaqlara yalnız finalçıların çıxışları deyil, həm də kreativ musiqi nömrəsində, həmçinin münsiflər heyətinə daxil olan dizaynerlər Leyla Əhmədova və Kübra Nuriyevanın kolleksiyalarının nümayişində iştirakları təqdim edildi. Məşhur müğənnilər Samir Bağırov və Elvin Babazadə сoşqun çıxışları ilə fərqləniblər. Zalda nümayəndələri otuz nəfərlik böyük münsiflər heyətinə daxil olan sponsorlardan müxtəlif pavilyonlar təqdim edildi.
Best Model of Azerbaijan 2022 - nin milli direktoru Elxan Paşayev bildirib ki, layihənin əsas məqsədi modellərə karyera qurmaq, beynəlxalq podiumlarda Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək imkanı verməkdir.
Beləliklə, Lisa Uzun və Natiq Xələfov Best Model of Azerbaijan qalib elan oldular. 1st runner up Best Model of Azerbaijan 2022 - Səma Daşdəmirli və Ülvi Salahov, 2nd runner up Best Model of Azerbaijan 2022-Səbinə Süleymanova və Taleh Musayev. Finalçılar müxtəlif nominasiyalarda sponsorlar tərəfindən də seçiliblər.

The final stage of the "Best Model of Azerbaijan 2022" competition
On December 4, 2022, the final round of the "Best Model of Azerbaijan 2022" competition was held at the Press Centre of "Baku Crystal Hall".
The longest podium - 60 meters in the history of beauty, model and fashion show competitions in the country - was built here. 14 boys and girls participated in the final. The guests were presented not only the speeches of the finalists, but also their participation in a creative musical number, as well as in the presentation of the collections of designers Leyla Ahmadova and Kubra Nuriyeva, who were included in the jury. Famous singers Samir Baghirov and Elvin Babazade distinguished themselves with their passionate performances. In the hall, various pavilions were presented from the sponsors, whose representatives were included in the grand jury of thirty people.
The national director of Best Model of Azerbaijan 2022, Elkhan Pashayev, said that the main goal of the project is to give models the opportunity to build a career and represent Azerbaijan on international podiums.
Thus, Lisa Uzun and Natig Khalafov were declared the winners of Best Model of Azerbaijan. 1st runner up Best Model of Azerbaijan 2022 - Sama Dashdemirli and Ulvi Salakhov, 2nd runner up Best Model of Azerbaijan 2022 - Sabina Suleymanova and Talekh Musayev. The finalists were also selected by the sponsors in various nominations.