2 sentabr 2016-cı ildə BakuCrystalHall-da 42-ci ŞahmatOlimpiadası startgötürdü. İlkstartgedişiprezidentcənab İlham Əliyevtərəfindənoynanıldıqdansonraeynianda 177 ölkədən 885 oyunçuoyunaqoşuldu. Qeyd edək ki, oyunlar 14 sentyabra qədər hər gün 15:00-da Crystal Hall Arenada keçirilmişdir.
Gündəlik oyun nəticələri ilə paylaşılırdı.
Bundan əlavə Crystal Hall-un mətbuat mərkəzində jurnalistlər üçün media zona, mətbuat konfransı zonası, uşaqlar üçün əyləncə güşəsi, şahmatla bağlı sərgi və satış nöqtələri, oyunların 3 dildə şərh olunması üçün xüsusi zona və ümumi istirahət güşəsi fəaliyyət göstərir.

Chess Olympiad has started
On 2nd of September 2016 the 42th Chess Olympiad has started in Baku Crystal Hall . After the first move, which was made by President Ilham Aliyev,  at the same time by 885 players from 177 countries joined the game. Note that the games were held in Baku Crystal Hall until September 14th at 15:00. The daily results of games were broadcasted
In addition, there are media zone for reporters, conference area, children's entertainment area, point of sale and exhibition of chess,  area for commenting games in 3 languages and a common sitting area in the press center of the Baku Crystal Hall