2 sentabr 2016-cı ildə BakuCrystalHall-da 42-ci ŞahmatOlimpiadası startgötürdü. İlkstartgedişiprezidentcənab İlham Əliyevtərəfindənoynanıldıqdansonraeynianda 177 ölkədən 885 oyunçuoyunaqoşuldu. Qeyd edək ki, oyunlar 14 sentyabra qədər hər gün 15:00-da Crystal Hall Arenada keçirilmişdir.
Gündəlik oyun nəticələri ilə paylaşılırdı.
Bundan əlavə Crystal Hall-un mətbuat mərkəzində jurnalistlər üçün media zona, mətbuat konfransı zonası, uşaqlar üçün əyləncə güşəsi, şahmatla bağlı sərgi və satış nöqtələri, oyunların 3 dildə şərh olunması üçün xüsusi zona və ümumi istirahət güşəsi fəaliyyət göstərir.

2 сентября 2016-го года в Baku Crystal Hall стартовала 42-я Шахматная Олимпиада. После первого хода, который был сделан президентом Ильхамом Алиевым, к игре одновременно присоединились 885 игроков из 177 стран. Отметим, что игры будут проходилис в Baku Crystal Hall до 14-го сентября с 15:00. Вещались ежедневные результаты об игр.
Помимо этого в пресс центре Baku Crystal Hall действуют медиа зона для журналистов, зона для конференции, детский развлекательный уголок, точки продаж и выставка шахмат, зоны для комментирования игр на 3 языках и общая зона отдыха.